γλόμπερς forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Πρόσφατα Θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Manny Calavera
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
Poexania
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
ROCK-DINOSAUR
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
giorgos bookhunter
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
ΛΕΩΝ
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
metalminer
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
spiral architect
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
Hieronymus
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
AlexD
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
megadave
Η επουρανια τσαγιερα Vote_lcapΗ επουρανια τσαγιερα Voting_barΗ επουρανια τσαγιερα Vote_rcap 
Κορυφαίοι συγγραφείς της εβδομάδας
Κανένας
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Κανένας

 

 Η επουρανια τσαγιερα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Manny Calavera
Τεράστιος Σχολιαστής
Τεράστιος Σχολιαστής
Manny Calavera


Αριθμός μηνυμάτων : 479
Points : 633
Reputation : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Τόπος : Dunwich

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 1:43 am

Αν κοιταξετε το βραδυ προς την ανατολη, μετα τις 10-11 το βραδυ, θα δειτε ένα απο τα εντυπωσιακα θεαματα του καλοκαιρινου ουρανου..εκει που πυκνωνουν τα αστρα, σχηματιζεται η τσαγιερα, ένας αστερισμος
(κατα το asterism και οχι constellation, δλδ ειναι ατυπος αστερισμος που αποτελει τμημα κανονικου, επισημου αστερισμου)

Στη φωτο βλεπετε και τα κυριοτερα νεφελωματα που μπορει κανεις να δει με ενα μετριο τηλεσκοπιο ή καλα επαγγελματικα κυαλια (believe me δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται)

Επισης κοιτωντας στο κεντρο της επουρανιας τσαγιερας (απλη συνονυμια με την τσαγιερα του Ρασελ) κοιτατε ουσιαστικα στο κεντρο του γαλαξια μας..αν ειστε τυχεροι και βρισκεστε μακρια απο πολη (οπου η φωτορυπανση ειναι μικροτερη) θα δειτε μια θολουρα να βγαινει μεσα απο την τσαγιερα..kudos!! Μολις ειδατε τον γαλαξια μας!
Η επουρανια τσαγιερα Sagittarius

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CE%BE%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%82_%28%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%29

(το ελληνικο wiki ειναι πιο φτωχο απο το αγγλικο, αλλα what the hell)

Τωρα γιατι οι γριες μαγισσες δεν πτοουνται που ενα χειμερινο ζωδιο εμφανιζεται μεσα στο κατακαλοκαιρο is beyond me
εμμενουν στο πτολεμαϊκο μοντελο..δλδ στην εικονα που ειχε η ανθρωποτητα για τους ουρανους περι τα 2000 χρονια πριν

Αφιερωμενο (ο θεουλης Dawkins κανει ενα ενδιαφερον τεστ...)




η ανθρωποτητα πρεπει επιτελουν να σοβαρευτει και να κανει το βημα γιατι καθυστερει το ειδος (και αυτο ΔΕΝ εχει πλεον πλακα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos bookhunter
Μεγάλος Σχολιαστής
Μεγάλος Σχολιαστής
giorgos bookhunter


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Points : 282
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 1:48 am

είμαι τυχερός που έβλεπα το γαλαξία κάθε βράδυ στα σκοπέτα στο στρατό;

Δίκιο έχεις για τα αστρολογικά... καλά για τον Dawkins, χθες σκεφτόμουν να κάνω ένα θέμα (έντονα κριτικό), για αυτά που διάβασα στο "εγωιστικό γονίδιο", με βάση τις σημειώσεις που είχα κάνει όταν το διάβαζα... Από ότι ακούω το περί θεού αυταπάτη είναι πολύ ωραίο, το έχω κατεβάσει οπότε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Manny Calavera
Τεράστιος Σχολιαστής
Τεράστιος Σχολιαστής
Manny Calavera


Αριθμός μηνυμάτων : 479
Points : 633
Reputation : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Τόπος : Dunwich

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 2:13 am

το περι θεου αυταπατη εχω διαβασει μονο (χριστουγεννα ηταν, κολλαγε μη μου πεις?)

το αλλο ειναι στα υποψιν (εχω δει απειρα βιντεο βεβαια)

τυχερος ησουν, γιατι απο το μπαλκονι μου στο κεντρο της πολης ισα που ξεχωριζεται η τσαγιερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Manny Calavera
Τεράστιος Σχολιαστής
Τεράστιος Σχολιαστής
Manny Calavera


Αριθμός μηνυμάτων : 479
Points : 633
Reputation : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Τόπος : Dunwich

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 2:15 am

χαχαχα θα σου ελεγα να μαθεις κανα δυο αστερισμους για να κανεις καμακι (εχω δειξει σε φιλους και πιανει, σιγουρα αποτελεσματα) αλλα εισαι πιασμενος : ]]]]]]]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos bookhunter
Μεγάλος Σχολιαστής
Μεγάλος Σχολιαστής
giorgos bookhunter


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Points : 282
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 2:42 am

Ε βέβαια μην βάζεις ψύλους στα αυτιά χαχαχαχα

από το δικό μου μπαλκόνι το πιο πιθανό είναι να δω την τσαγιέρα σε κανένα απέναντι μπαλκόνι, που ουρανός;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sartiv
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα
Sartiv


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Points : 88
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 4:46 am

Ρε σεις, μου φαινεται πως η Μεγαλη Αρκτος ειναι μερος της τσαγιερας ή ιδεα μου ειναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Manny Calavera
Τεράστιος Σχολιαστής
Τεράστιος Σχολιαστής
Manny Calavera


Αριθμός μηνυμάτων : 479
Points : 633
Reputation : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Τόπος : Dunwich

Η επουρανια τσαγιερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επουρανια τσαγιερα   Η επουρανια τσαγιερα EmptyΠεμ Ιουλ 07, 2011 9:59 am

oxi Sartiv δεν ειναι
την ωρα που η τσαγιερα εμφανιζεται στη ανατολη
κοιτα περιπου προς τη δυση, εκει ειναι η μεγαλη αρκτος
(για την ακριβεια νοτιοδυτικα)

Η επουρανια τσαγιερα UrsaMajorMessier_sm

παντως το κατω μερος της τσαγιερας θυμιζει το σχημα της αρκτου Wink
δεν το ειχα προσεξει Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η επουρανια τσαγιερα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
γλόμπερς forum :: Επιστημονικά Θέματα :: Θετικές Επιστήμες-
Μετάβαση σε: