γλόμπερς forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Πρόσφατα Θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Manny Calavera
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
Poexania
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
ROCK-DINOSAUR
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
giorgos bookhunter
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
ΛΕΩΝ
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
metalminer
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
spiral architect
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
Hieronymus
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
AlexD
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
megadave
Mini - Studio για φωτογραφησεις Vote_lcapMini - Studio για φωτογραφησεις Voting_barMini - Studio για φωτογραφησεις Vote_rcap 
Κορυφαίοι συγγραφείς της εβδομάδας
Κανένας
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Κανένας

 

 Mini - Studio για φωτογραφησεις

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sartiv
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα
Sartiv


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Points : 88
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΠαρ Ιουν 03, 2011 12:38 am

Καλημερα παιδια,

θελω να φτιανω ενα mini-studio με τον οδηγο http://www.instructables.com/id/Light-Studio-for-Photographers-Tabletop/

Για να μπορω να φωτογραφιζω αντικειμενα με ασπρο φοντο (και να τροποποιηθουν ευκολα στο photoshop φυσικα) και να τις ανεβαζω στο internet.

Καποιος που να εχει παρομοια εμπειρια στη κατασκευη του mini-studio για να μου δωσει extra συμβουλες;

Υ.Γ.: Αν καποιος αλλος εχει διαφορετικη ιδεα για αψογες φωτογραφησεις με ασπρο φοντο (με καταλληλο φωτισμο), ειναι καλοδεχουμενος παντα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poexania
Admin
Poexania


Αριθμός μηνυμάτων : 363
Points : 471
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011
Τόπος : Χανιά

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΠαρ Ιουν 03, 2011 3:17 am

Δεν ξερω τι ακριβώς θες, αλλά δεν σου κάνει το photoshop?

Δεν μου λες τι θα φωτογραφίζεις, μοντέλα; Γιατι αν ειναι να ερθω να βοηθήσω.

Πάντως αμα θες καμια συμβουλή για το Photoshop πες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://poexania.wordpress.com
Sartiv
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα
Sartiv


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Points : 88
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΠαρ Ιουν 03, 2011 3:23 am

Χαχα!!

Ειναι για μια βαση δεδομενων για μια ιστοσελιδα που θα πουλαει κατι προιοντα... Για ενα κοπελι.

Το προβλημα ειναι οτι ο αριθμος των προιοντων ειναι μεγαλος, γυρω στα 300-400 πρεπει να ειναι, οποτε καταλαβαινεις πως αν κατσω να κοψω το περιμετρο του καθε αντικειμενου κ να το τοποθετησω σε ασπρο φοντο θα ειναι πολυ χρονοβορος.

Ασε που μερικες φορες το κοψιμο φαινεται πολυ... αποτομο μαλλον λογω χρωματων (ακομα κ αν το κοβεις με προσοχη) και δεν βγαινει "ολοκληρο" -ας πουμε- το αντικειμενο στο νεο φοντο.

Ενω αν βγαζω φωτογραφιες σε 'ετοιμο' φοντο με καταλληλο φωτισμο κ το μονο που θα χρειαστει θα ειναι η σμικρυνση της εικονας σε ενα συγκεκριμενο μεγεθος και.. finito!

Θα φτιαξω το κουτι σημερα ή αυριο κ θα ενημερωσω ποσο μουφα θα βγει :Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Moderator
Moderator
AlexD


Αριθμός μηνυμάτων : 91
Points : 109
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΣαβ Ιουν 04, 2011 3:11 am

Ένα μικρό χώρο να χρησιμοποιήσεις με ενιαίο χρωματικά φόντο καλά φωτισμένο, τα αντικείμενα που θα φωτογραφίζεις θα μπορείς να τα ξεφοντάρεις εύκολα με το magic wand tool, ή με το magnetic lasso σε χρόνο μηδέν. Το' χω κάνει άπειρες φορές (παλιά δούλευα σε φωτογραφείο, κι έχω κάνει και φωτογραφήσεις με μουσειακά εκθέματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aleksandrosdelarge.blogspot.com/
Sartiv
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα
Sartiv


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Points : 88
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΣαβ Ιουν 04, 2011 5:58 am

Ευχαριστω για τη συμβουλη σουSmile

Τη Δευτερα μαλλον τελικα θα shoot... Δεν εχω την φωτογραφικη μηχανη, μου τη βουτηξε ο πατερας μου για το Σ/Κ. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexD
Moderator
Moderator
AlexD


Αριθμός μηνυμάτων : 91
Points : 109
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΣαβ Ιουν 04, 2011 12:47 pm

πειραματίσου βασικά. Να μην χρησιμοποιήσεις φλάς, μόνο εξωτερικό φωτισμό. Βάλε το φόντο πιο μακρυά για να μη σου κάνει σκιές, άμα είναι για μικρές εικόνες στο internet μπορείς μέχρι και 400 iso να βάλεις. Μια χαρά θα σου βγούν. Αντε καλή επιτυχία sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aleksandrosdelarge.blogspot.com/
AlexD
Moderator
Moderator
AlexD


Αριθμός μηνυμάτων : 91
Points : 109
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΣαβ Ιουν 04, 2011 12:50 pm

κι ό,τι θες κι από photoshop, κι εγώ το κατέχω το σπορ. Όλ' αυτά που βλέπεις στο γλόμπινγκ, κουμπάκια, σύμβολα, γλόμποι, όλα με photoshop τα κάναμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://aleksandrosdelarge.blogspot.com/
spiral architect
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα
spiral architect


Αριθμός μηνυμάτων : 118
Points : 144
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2011
Τόπος : Που αλλού;

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΔευ Ιουν 06, 2011 3:04 am

Sartiv έγραψε:
Καλημερα παιδια,

θελω να φτιανω ενα mini-studio με τον οδηγο http://www.instructables.com/id/Light-Studio-for-Photographers-Tabletop/

Για να μπορω να φωτογραφιζω αντικειμενα με ασπρο φοντο (και να τροποποιηθουν ευκολα στο photoshop φυσικα) και να τις ανεβαζω στο internet.

Καποιος που να εχει παρομοια εμπειρια στη κατασκευη του mini-studio για να μου δωσει extra συμβουλες;

Υ.Γ.: Αν καποιος αλλος εχει διαφορετικη ιδεα για αψογες φωτογραφησεις με ασπρο φοντο (με καταλληλο φωτισμο), ειναι καλοδεχουμενος παντα!

Καλημέρα κι απο εδώ! Smile
Αν και δεν φωτογραφίζω σε studio, γιατί τέτοιου είδους φωτογράφηση θέλει διάχυτο φωτισμό (ομπρέλες, studio flash κλπ) που δεν διαθέτω, γιατί είμαι ερασιτέχνης, το μίνι studio που παράθεσες φαίνεται καλό και λειτουργικά σωστό.
(από την εμπειρία μου)

Καλό site με καλή βιβλοθήκη και τεχνικό φορουμ είναι το www.dpgr.gr. Μπορείς να ψάξεις και εκεί. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.flickriver.com/photos/herstef60/popular-interesting/
Sartiv
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα
Sartiv


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Points : 88
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2011

Mini - Studio για φωτογραφησεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini - Studio για φωτογραφησεις   Mini - Studio για φωτογραφησεις EmptyΤρι Ιουν 07, 2011 8:45 am

Τελικα ειχε παρα πολυ καλα αποτελεσματα Smile και ακομα καλυτερα αποτελεσματα οταν γινεται η φωτογραφιση στο κηπο με φυσικο φωτισμο... και πραγματι γινεται χαλαρα η δουλεια με τους τροπους που αναφερατε παραπανω.

Σας ευχαριστω ! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Mini - Studio για φωτογραφησεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
γλόμπερς forum :: Σπόρ-Χόμπυ-Αθλητικά :: Χόμπυ-
Μετάβαση σε: