γλόμπερς forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Πρόσφατα Θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Manny Calavera
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
Poexania
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
ROCK-DINOSAUR
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
giorgos bookhunter
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
ΛΕΩΝ
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
metalminer
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
spiral architect
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
Hieronymus
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
AlexD
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
megadave
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_lcapΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Voting_barΜπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Vote_rcap 
Κορυφαίοι συγγραφείς της εβδομάδας
Κανένας
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Κανένας

 

 Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
metalminer
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα



Αριθμός μηνυμάτων : 128
Points : 179
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2011

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΠαρ Ιουλ 22, 2011 2:08 am

Παράθεση :
Η παραγωγή σήμερα έχει κοινωνικοποιηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, δεν είναι υπόθεση μερικών μόνο εργοστασίων, αλλά και η αλληλεξάρτηση που έχουν στη διαδικασία της παραγωγής οι διάφοροι παραγωγικοί τομείς, που δεν μπορεί ο ένας χωρίς τον άλλον, και φυσικά η κερδοφορία που αφορά μόνο τον ιδιοκτήτη των μέσων παραγωγής

Το πως έχει κοινωνικοποιηθεί η παραγωγή μπορώ να το φανταστώ. Το πως λειτουργεί υπέρ της κοινωνίας είναι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και πως εμείς στεκόμαστε απέναντι στο θέμα, τι ειναι ο στόχος μας δηλαδή. Είχα την εντύπωση οτι είναι θετικό πράγμα η συγκέντρωση των μέσων παραγωγής. Για εξηγήστε παρακαλώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poexania
Admin
Poexania


Αριθμός μηνυμάτων : 363
Points : 471
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011
Τόπος : Χανιά

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΠαρ Ιουλ 22, 2011 6:29 am

Που το είδες αυτό;
Βασικά δεν εχει κοινωνικοποιηθεί η παραγωγή τώρα μια ζωη κοινωνικοποιημένη ήτανε, στους ωμους της κοινωνίας, άσχετα ποιος καρπωνόταν το ωφελος.

Τώρα ο φίλος που το έγραψε αυτο θέλει μάλλον να πει ότι υπάρχει αποκέντρωση της παραγωγης, δηλαδή οτι ενω τα κεντρικά μιας εταιρίας ειναι στην νεα υορκη, η έρευνα στην silicon valley η μιση της παραγωγη μπορει να ειναι στην Ινδία, και να έχει δώσει και υπεργολαβία πχ καποια εξαρτήματα στην ταιβαν, ενω να εχει σημεία πώλησης σε όλον τον κόσμο.

Αυτό ειναι χαρακτηριστικό της λεγόμενης μετα-νεωτερικότητας, και έγινε δυνατόν επειδή έχουν εκμηδενιστεί σχεδόν οι αποστάσεις και οι χρόνοι παραγωγής. Είναι ο λεγόμενος μετα-φορντισμός, δηλαδή το ξεπέρασμα της παλιότερης τακτικής να συγκεντρώνονται ολοι οι τομείς παραγωγής σε ενα συγκεκριμένο μέρος(οικονομίες κλίμακας).

Τωρα αν αυτά που λεει ο φίλος τα λέει ότι ειναι θετικά...περαστικά του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://poexania.wordpress.com
metalminer
Πήρες Φόρα
Πήρες Φόρα



Αριθμός μηνυμάτων : 128
Points : 179
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2011

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΠαρ Ιουλ 22, 2011 6:55 am

Eίναι απο το κείμενο κριτικής στο γλόμμπινγκ για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poexania
Admin
Poexania


Αριθμός μηνυμάτων : 363
Points : 471
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011
Τόπος : Χανιά

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΠαρ Ιουλ 22, 2011 7:00 am

Δεν εχω διαβάσει το δεύτερο μερος, θα το διαβάσω και θα σου πω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://poexania.wordpress.com
giorgos bookhunter
Μεγάλος Σχολιαστής
Μεγάλος Σχολιαστής
giorgos bookhunter


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Points : 282
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΠαρ Ιουλ 22, 2011 12:52 pm

Αυτό που συμβαίνει εδώ και ένα αιώνα είναι στην πραγματικότητα η συγκεντροποίηση των μέσων παραγωγής. Τώρα πως αυτό είναι κάτι θετικό; Από τη μία κάνει πιο ώριμη από ποτέ την κοινωνικοποίηση αυτών των συγκεντροποιημένων μέσων-από αυτή τη σκοπιά βλέεπι το θέμα των Τραστ-Καρτέλ ο Λένιν- επίσης σχετικό με αυτό είναι και η διάλυση των μικροαστικών στρωμάτων που κάνει και ευκολότερη τη μετάβαση στον κομμουνισμό. Η αντιμετώπιση της ύπαρξης των τελευταίων, από τον ένγκλες είναι να συσταθούν παραγωγικοί συνεταιρισμοί. Δεν μπορούμε με τη μία να τους απαλλοτριώσουμε. Η πλήρης τους ενσωμάτωση μπορεί να γίνει μόνο σταδιακά και εθελοντικά...

Πόε-σε αντίθεση από τον καπιταλισμό στην φεουδαρχία υπήρχε αποκέντρωση της παραγωγής, όπως γνωρίζουμε στον καπιταλισμό η διαδικασία συγκέντρωσης είναι σταθερή με την απαλλοτρίωση από τους καπιταλιστές των μικρών εμπορευματοπαραγωγών (ο καπιταλισμός σύστημα της ατομικής ιδιοκτησίας που την αρνείται στην πλειοψηφία, νομίζω πρωτοδιατυτπωμένο από τον Προυντόν και ευρέως χρησιμοποιούμενο από τον Μαρξ μετά) αυτό καταλαβαίνει ότι εννοεί ο Άλεξ, δεν θυμάμαι τώρα ανάλογες διατυπώσεις του Μαρξ σχετικά και ποια λέξη χρησιμοποιεί ακριβώς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Poexania
Admin
Poexania


Αριθμός μηνυμάτων : 363
Points : 471
Reputation : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2011
Τόπος : Χανιά

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΠαρ Ιουλ 22, 2011 3:37 pm

Εγω αλλο είπα bookhunter. Αποκέντρωση των σταδιων παραγωγής, όχι της ιδιοκτησίας των μέσων.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://poexania.wordpress.com
giorgos bookhunter
Μεγάλος Σχολιαστής
Μεγάλος Σχολιαστής
giorgos bookhunter


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Points : 282
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;   Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό; EmptyΔευ Ιουλ 25, 2011 1:54 pm

Επανέρχομαι στο θέμα της κοινωνικοποίησης. Ο Μαρξ λέει, ότι η βασική αντίθεση της σημερινής κοινωνίας είναι η κοινωνικοποίηση της παραγωγής σε σχέση με την ατομική ιδιοποίηση. όταν εννοεί κοινωνικοποίηση εννοεί ότι ο παραγωγός δεν μπορεί να πει ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι δικό μου, επειδή ήδη από την εποχή της μανιφακτούρας που προηγούνταν ακριβώς της σύγχρονης βιομηχανίας η παραγωγή γινόταν ομαδικά με σχεδιασμένο καταμερισμό εργασίας-παρότι σήμερα τα προϊόντα τα ιδιοποιείται ο κάτοχος των μέσων παραγωγής-ο καπιταλιστής. Αυτό έχει σχεση με την "αφηρημένη εργασία" και σημαίνει ότι η σύγχρονη βιομηχανία αποτελεί αναγκαία συνθήκη για την άρση της εμπορευματικής παραγωγής και άρα για τον κομμουνισμό...

Προφανώς ο 'ΆΛΕΞΔ με αυτό που λέει εννοεί την ακόμα μεγαλύτερη συγκέντρωση κεφαλαίου και καταστροφή μικρών εμπορευματοπαραγωγών που έλεγα και πριν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αυτο το...ΠΑΚΕΤΟ, ποιος θα το παρει;
» Που μπορεί να φτάσει η διάρκεια της ανθρώπινης ζωής;
» Το Facebook μπορεί να προκαλέσει νοητικά προβληματα στα παιδιά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
γλόμπερς forum :: Πολιτική-Κοινωνικά θέματα :: Πολιτική Ιδεολογία-
Μετάβαση σε: